JOINTSYSTEM

Ile stracą przez koronawirusa obiekty noclegowe?

Przymusowy przestój w branży hotelarskiej spowodowany pandemią COVID-19 generuje straty dla hoteli, apartamentów i innych obiektów noclegowych. Z każdym dniem coraz większe… ale jaka naprawdę jest to skala? Czy wszyscy tracą tak samo? Przeczytaj, zanim zaczniesz interpretować telewizyjne statystyki i porównaj, jak się mają do faktycznej sytuacji w Twoim obiekcie.

 

Zamiast panikować, sprawdź i policz.

Ostatnie dwa tygodnie poświęciliśmy na pogłębione analizy sytuacji finansowej naszych kluczowych klientów i tworzenie różnych wariantów planów działania na kolejne miesiące. W większości przypadków wnioski z analizy danych były znacznie bardziej optymistyczne niż przewidywania właścicieli. Dlaczego? Rzeczywiste dane finansowe były inne niż podpowiadała intuicja zmieszana z ogólnym poczuciem strachu.

 

Kto siedzi w tym samym worku?

Choć finansowe skutki koronawirusa odczuwa każdy obiekt noclegowy, straty nie są równomiernie rozłożone. Ogólnopolskie dane wyglądają źle, ale to przecież uogólnienia. W zbiorczych statystykach nie widać bardzo istotnych zmiennych:

  1. Sezonowość
    Czynnik wybitnie uzależniony od lokalizacji. Marzec, kwiecień, maj, czerwiec… dla jednych czas na zarabianie, dla innych prawie martwy sezon
    • Ośrodki narciarskie dopiero co zakończyły sezon zimowy, większość obiektów ma sporą nadwyżkę finansową, a obecne miesiące i tak często były zaplanowane na tymczasowe wyłączenie obiektu, remonty lub zmianę na funkcjonowanie wyłącznie weekendowe.
    • Mniejsze i średnie obiekty nad wodą w znacznej części działają sezonowo, uruchamiając obsługę gości dopiero od weekendu majowego
    • Obiekty miejskie w większości notują spadki w zimie, ale z początkiem wiosny, w normalnych warunkach, gdyby nie epidemia, zaczynałyby się właśnie odrabiać.
  2. Typ obiektu
    • Relatywnie najwięcej tracą ośrodki wypoczynkowe z ofertą dla grup zorganizowanych. Zostały zamknięte najwcześniej, a ich główni biznesowi partnerzy jeszcze długo będą mieć trudności w normalnym funkcjonowaniu. Z grupami szkolnymi będzie się trzeba pożegnać na dłużej.
    • Mocne tąpnięcie odczuły hotele biznesowe. Niektóre podwójnie – te, których strategia oparta jest o eventy, a nie tylko pobyty indywidualne.
    • Niedrogie obiekty turystyczne (kwatery, domki, tańsze pensjonaty i apartamenty, …) mogą jako jedne z pierwszych wracać do biznesu, a straty do odrobienia nie będą tak wysokie. Tu wyzwaniem będzie jednak strategia konkurencji. Obiekty gorzej zarządzane, z mniejszymi rezerwami finansowymi, w momencie kryzysu mogą zacząć konkurować ceną, co w dłuższej perspektywie ciągnie w dół cały lokalny rynek.
    • Obiekty turystyczne o wyższym standardzie – tu perspektywy są najlepsze. Utracone dochody stanowią stosunkowo niewielki %, a goście z zasobniejszym portfelem jako pierwsi zaczynają bukować turystyczne pobyty.

 

OGÓLNY NIEPOKÓJ A DANE Z PMS.

Ile więc faktycznie straci Twój obiekt z powodu koronawirusa? Żeby się tego dowiedzieć, musisz sięgnąć do danych. Najlepiej, jeśli masz je zebrane w jednym miejscu, np. rzetelnie prowadzonym grafiku rezerwacji w PMS.

Poniżej prezentujemy krótką analizę na przykładzie wybranego regionu. Opracowaliśmy dane z systemu KWHotel z obiektów noclegowych z terenu Zakopanego oraz okolicznych miejscowości. Dane dotyczą obiektów typowo turystycznych, oferujących miejsca noclegowe głównie gościom indywidualnym (wykluczyliśmy obiekty konferencyjne i kolonijne).

Jak wygląda sytuacja Twojego obiektu na tym tle?

Ile stracą przez koronawirusa obiekty noclegowe na Podhalu?

Porównaliśmy 4 scenariusze: jeśli przymusowy przestój potrwa do końca kwietnia, maja, czerwca lub lipca. Tabela pokazuje, jaki % w skali całego roku stanowią przychody z tych okresów. W każdym przypadku pokazaliśmy skrajne dane: z obiektów, dla których procentowa wartość przychodu z danego okresu jest najmniejsza oraz największa.

 

analizowany obszar okres przestoju z powodu pandemii
16.03 do 30.04 16.03 do 31.05 16.03 do 30.06 16.03 do 31.07
Zakopane 1,32% - 8,29% 4,56% - 15,05% 9,26% do 23,22% 11,97% - 29,03%
okoliczne miejscowości 2,07% - 7,38% 2,18% - 11,47% 10,87% - 17,08% 12,05% - 22,95%

 

 


Czy negatywny efekt pandemii w branży hotelarskiej to tylko utrata przychodów za kilka wiosennych miesięcy. Niestety nie. Po pierwsze, nie wiadomo, kiedy zakończy się pandemia i związane z nią restrykcje. Po drugie, kiedy już uporamy się z wirusem, odczujemy to, że nasi potencjalni Goście będą mieć mniejsze możliwości finansowe oraz spore obawy przed powrotem do normalnego podróżowania.

Żeby za kilka miesięcy wciąż trzymać się na powierzchni, obiekty noclegowe nie mogą teraz po prostu czekać na rozwój wydarzeń.

Przymusowy przestój, to czas na rzetelną analizę finansów oraz na podjęcie działań, które pozwolą po epidemii pozyskać nowe rezerwacje.

Jeśli potrzebujesz wsparcia w wychodzeniu z kryzysu, odezwij się do nas: biuro@jointsystem.pl
Zobaczmy, jak możemy pomóc Twojemu obiektowi.

Może to właściwy czas, żeby zmienić Twoją stronę internetową w źródło wartościowych rezerwacji? Skorzystaj z naszej oferty specjalnej, uruchomionej na czas epidemii – „Zrób stronę dziś, zapłać za 4 miesiące”

 

Sprawdź ofertę

Trwa ładowanie strony prosimy czekać...