JOINTSYSTEM

Komu można dziś wynająć pokój zgodnie z rozporządzeniem?

W związku z kolejnymi obostrzeniami wprowadzanymi przez Rząd, polskie hotele i inne obiekty noclegowe w dużej mierze są teraz zamknięte. Ale mylą się Ci, którzy myślą, że aktualnie obowiązujące rozporządzenia całkowicie zakazują wynajmu pokoi hotelowych, apartamentów czy domków. Wynajem jest dozwolony dla pewnych grup Gości. Rozporządzenie z dn. 21 grudnia 2020 wprowadziło pierwszą listę wyjątków od zakazu, a kolejny dokument, z 27 grudnia 2020 rozszerzył ją o kolejne kategorie. Poniżej prezentujemy treść obu aktów prawnych oraz informację, na co warto zwrócic szczególną uwagę.

Pobierz pełną treść obu rozporządzeń:

Co warto wiedzieć o obecnych obostrzeniach?

Wszyscy już zapewne wiedzą, że skończyła się możliwość masowego wynajmu "na oświadczenie" o podróży służbowej, czy w celu uczestnictwa w zawodach sportowych. Nocleg dla medyków czy osób w podróży służbowej jest możliwy tylko dla wąskej grupy firm i pracowników i musi być potwierdzony stosownym dokumentem (od pracodawcy, od podmiotu wykonującego działalność leczniczą, dla którego pracuje medyk itd.), zaś noclegi dla sportowców zostały ograniczone do sportu zawodowego, kadry, współzawodnictwa organizowanego przez polskie związku sportowe i także muszą być poparte odpowiednimi dokumentami. Szczegóły znajdziecie w Rozdziale 3 Rozporządzenia z 21 grudnia.

Jednak Rozporządzenie z 27 grudnia wprowadziło też kilka nowych wyjątków, a wśród nich taki, który pozwala na świadczenie usług krótkotrwałego zakwaterowania dla obcokrajowców. Czy można zatem legalnie wynajmować pokoje obcokrajowcom? Tak i nie. Rozporządzenie mówi wyraźnie o możliwości świadczenia takich usług "... dla cudzoziemców niemogących kontynuować podróży do miejsca stałego zamieszkania lub pobytu". W związku z odwołaniem większości lotów międzynarodowych z określonych krajów, liczba cudzoziemców, którzy "utknęli" w naszym kraju i potrzebują zakwaterowania jest całkiem spora, jednak pamiętajcie, że nie warto nadużywać tego zapisu. Jeśli Gościcie obcokrajowców na pobyt krótkoterminowy, zadbajcie o to, żeby w razie kontroli mogli oni wykazać, że faktycznie nie mają obecnie możliwości powrotu do domu. Warto śledzić aktualne zakazy i obostrzenia dotyczące m.in. lotów międzynarodowych, zamieszczane na stronach rządowych.

W tych wyjątkowych czasach ciężko nadążyć za przepisami, zmieniającymi się czasem prawie z dnia na dzień, ale pamiętajcie, "nieznajomość prawa szkodzi".
Chcecie otrzymywać powiadomienia o ważnych wiadomościach dla branży hotelarskiej? Dołączcie do zamkniętej grupy na Facebooku: Pracownia Hotelarska JOINTSYSTEM i bądźcie na bieżąco.

 


 

JOINTSYSTEM to agencja doradczo-marketingowa dla branży hotelarskiej. Oferujemy kompleksowe wsparcie dla już działających i nowo powstających obiektów. Od analizy rynku poprzez opracowanie polityki cenowej, strategii marketingowej, dobór i konfigurację narzędzi aż po przeszkolenie kadry. Od projektu identyfikacji wizualnej przez stworzenie strony internetowej po kampanie reklamowe i social media. Zapewniamy swoim klientom sprawdzone oprogramowanie hotelowe wraz z kompleksową konfiguracją. Zobacz, co możemy zrobić dla Twojego obiektu i sprawdź nasz autorski program "Stać Cię na własnego managera".

JOINTSYSTEM - doradztwo i marketing dla hoteli i pensjonatów

JOINTSYSTEM - doradztwo i marketing dla hoteli i pensjonatów

Zwiększamy zyski obiektów noclegowych. Kompleksowo. Co możemy dla Ciebie zrobić?

Blog hotelarski

Blog hotelarski

Wskazówki dla właścicieli i managerów obiektów noclegowych. Bądź na bieżąco.

Stać Cię na własnego menadżera

Stać Cię na własnego menadżera

Reaguj na zmiany, zwiększaj przychody - zleć zarządzanie sprzedażą w Twoim obiekcie zewnętrznej agencji i podnieś rentowność swojego biznesu. Sprawdź ofertę.

Trwa ładowanie strony prosimy czekać...